а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колерик

мн. колерици
Вид збор: Именка, машки род
Човек склон кон брзо и силно возбудување, раздразнување, што брзо се лути, се кара.
Англиски: choleric
FlexiMac
 менување на македонски глаголи