а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колепка

мн. колепки
Вид збор: Именка, женски род
1. Постелка, крошна, креветче за мали деца што може да се лула.
Англиски: cradle Албански: djep
Примери:
Бебето спиеше во старата колепка.
2. Место на раѓање, место на настанување, крај од каде што нешто потекнува, роден крај, татковина.
Англиски: cradle Албански: djep
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тука е колепката на христијанството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи