а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колено

мн. колена
Вид збор: Именка, среден род
1. Зглоб на човечката нога што ги спојува бедрената и потколеничната коска; дел од ногата на кој се наоѓа зглобот.
Англиски: knee Албански: gju
Употреба: Анатомија
Примери:
Има убави колена.
2. Соодветен зглоб или дел од предна или задна нога на животно.
Англиски: knee Албански: gju
Употреба: Анатомија
Примери:
Клекна на колена.
Ги раскрвави колената.
3. Дел од ногата над коленовиот зглоб.
Англиски: knee Албански: gju, prehër
Употреба: Анатомија
Примери:
Детето седи врз колената на татко си.
На колена му лежеше пушката.
4. Дел од облеката што го покрива тој дел од ногата на човекот.
Англиски: knee Албански: gju
Примери:
Ги искинал колената.
Коленото му беше подзакрпено.
5. Спој кај цевки, ќунци и сл.
Англиски: bend Албански: lakesë, bërryl
Употреба: Технологија
Примери:
Донеси едно колено да ја наместиме чешмата.
6. Здебелениот дел на стебленцата на билките од каде што излегуваат листовите.
Албански: gungë
Употреба: Ботаника
7. Род, степен на сродство.
Англиски: relationship Албански: brez
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едвај ги познавам братучедите до трето колено.
8. поколение, генерација
Англиски: generation Албански: brez, gjeneratë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Песната се пренесувала од колено на колено.
јуначко колено
Изрази
Крв до колена - големо крвопролевање.
Му (ми, ти...) заиграа колената - се уплаши.
На колена ќе се влече, ама ќе го направи - не се откажува.
Изведенки
коленце ср.
мн. коленца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи