а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коленички

Вид збор: Прилог
Со клечење, со влечење на колената.
Примери:
Се наведна и така коленички го бакна нежниот цут.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи