а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коленичи

коленичат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Клечи, стои на колена.
Англиски: kneel Албански: gjunjëzoj
Примери:
Коленичи на браздата во полето.
Коленичеше пред иконата и се молеше.
2. Моли некого за нешто.
Англиски: beg Албански: lus në gjuj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Коленичи за парче леб.
3. Покажува покорност, понизност пред некого.
Англиски: submit Албански: gjunjëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Господари со целиот свет, а коленичи пред жената.
И коленичат на власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи