а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коленичав

коленичавиот
Вид збор: Придавка
Што е покорен, понизен.
Англиски: submissive
Примери:
Кон државата секогаш беше лоја лен и коленичав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи