а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коленест

коленестиот
Вид збор: Придавка
Што има свиткани, прекршени зглобови, споеви во вид на колена.
Примери:
коленеста цевка
Изведенки
коленесто прил.
Пример: Пипалата кај пчелата се коленесто свиени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи