а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колекција

мн. колекции
Вид збор: Именка, женски род
Збирка од собрани и подредени предмети, обично вредни, необични или ретки.
Англиски: collection
Примери:
Ренесансна колекција слики.
винска колекција, нумизматичка колекција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи