а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колекционер

мн. колекционери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што собира реткости, уметнички предмети и слично за колекција.
Англиски: collector
Примери:
Соседот беше страстен колекционер на старини.
Изведенки
колекционерка ж.
мн. колекционерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи