а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колекционерски

колекционерскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на колекционер и на колекционерство.
Примери:
колекционерски предмети
Народната банка на Република Македонија промовира нови ковани пари за колекционерски цели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи