а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колектор

мн. колектори
Вид збор: Именка, машки род
1. Главна, собирна канализациска цевка во населено место.
Англиски: collector
Примери:
Почна со реализација третата фаза од изградбата на фекалниот колектор.
2. Собирач (на прилози, данок).
Англиски: collector
3. Апсорбирање на сончевата енергија.
Англиски: collector
Примери:
сончеви колектори
Изведенки
колекторски прид.
колекторскиот
Пример: колекторски систем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи