а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колектив

мн. колективи
Вид збор: Именка, машки род
1. заедница воопшто
Англиски: community Албански: kolektivitet, komunitet
Примери:
Етнички колектив.
Народен колектив.
2. Група луѓе здружени со заедничка работа, заеднички интерес или со заедничка цел.
Англиски: collective Албански: kolektiv
Употреба: Историја
Примери:
Училиштен колектив.
Фабрички колектив.
Работен колектив.
Авторски колектив.
3. Селска задруга по Втората светска војна со колективизација на земјата и на средствата за производство.
Англиски: cooperative Албански: koperativë
Употреба: Историја
4. период на колективизација
Албански: kolektivizëm
Употреба: Историја
Примери:
Во време на колективот се преселивме в град.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи