а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колективизира

колективизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши колективизација.
Примери:
Според него, одговорноста треба да се персонализира, а не да се колективизира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи