а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колективен

колективниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на колектив, што е својствен на колектив, што му служи на колектив.
Англиски: joint
Примери:
Колективна одговорност.
Колективна свест.
Колективен труд.
Изведенки
1. колективно прил.
Пример: Чистеа колективно. Учат колективно.
2. колективност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи