а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колеж

мн. колежи
Вид збор: Именка, машки род
1. колење
Англиски: slaughter Албански: therrje
2. Масовно убивање (на пример во војна).
Англиски: slaughter Албански: therje, kërdi, masakër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Грабеж и колеж настана за час.
Ѕверски колежи извршија војниците.
Да го запазиме добитокот од колеж.
Изрази
Hа нож и колеж се - во голема кавга се.
Hа нож и колеж се крене - завојува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи