а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коледува

коледуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Посетува домови на коледе, пее коледарски песни и исполнува коледарски обичаи.
Примери:
Мажите одат по куќите да коледуваат.
Децата цел ден коледуваа.
2. Шета многу, скита.
Примери:
По цел ден коледуваш по другарките, ништо не работиш.
Изведенки
коледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи