а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коледашка

мн. коледашки
Вид збор: Именка, женски род
1. Лепче што го меси домаќинката за децата (за секого по едно) пред Божиќ и Велигден.
Примери:
Мајката им подели на ќерките по една коледашка.
2. Даровите со кои домаќинката ги дарува коледарите: ореви, костени, крушки, пари и сл.
Албански: peshqesha për koledarët
3. коледачка
Албански: koledare
4. Торба за коледе.
Албански: strajcë për kolede
Примери:
Коледарчињата ги полнеа своите коледашки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи