а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коледар

мн. коледари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице (обично дете или момче) што ги посетува куќите на Коледе и пее песни за богат род, долг живот и здравје, за што добива дарови од домаќините.
Примери:
За неколку дни ќе излезат коледарите со шарени торби по куќите.
2. Лице што многу шета.
Изведенки
1. коледарка ж.
мн. коледарки
2. коледарче ср.
мн. коледарчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи