а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коледарски

коледарскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на Коледе.
Употреба: Народно
Примери:
коледарски песни, коледарски оган
Коледарски колачи.
2. Народен назив за месец декември.
Употреба: Народно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи