а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колегијален

колегијалниот
Вид збор: Придавка
1. Што е добар колега, што се однесува другарски, солидарно спрема колегите.
Англиски: cooperative
Примери:
Колегијални односи.
Колегијална почит.
Колегијална атмосфера.
2. Што е составен од колеги.
Примери:
Колегијален орган на управување.
Колегијална управа.
Изведенки
колегијалност ж.
Особина на тој што е колегијален.
Пример: Чувството на колегијалност ги поврзуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи