а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колегиум

мн. колегиуми
Вид збор: Именка, машки род
Група стручни луѓе што образуваат некаков административен, советодавен или извршен орган за заедничка работа.
Англиски: faculty
Примери:
Наставнички колегиум.
Стручен колегиум.
Редакциски колегиум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи