а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колега

мн. колеги
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице еднакво со друго лице во однос на професијата, службата, работата, школувањето.
Англиски: colleague Албански: koleg
Примери:
Им се обраќам на колегите правници.
Тие се колеги од студии.
2. Обраќање на професор кон студент.
Англиски: colleague Албански: koleg
FlexiMac
 менување на македонски глаголи