а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колеблив

колебливиот
Вид збор: Придавка
Што често се колеба, што е несигурен.
Англиски: fickle
Примери:
Колеблив човек.
Тој е колеблив и плашлив.
Изведенки
колебливо прил.
Пример: Тргна колебливо. Колебливо шепоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи