а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колебливост

Вид збор: Именка, женски род
Особина на тој што се колеба и својство на тоа што се колеба.
Англиски: unstableness
Примери:
Колебливост на цените.
Не успеа да се ослободи од својата колебливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи