а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колвне

колвнат
Вид збор: Глагол, свршен
Касне малку, поткасне.
Англиски: pick
Примери:
Се напи вино и колвна малку од мазникот.
Дечиња, колвнете од црешите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи