а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колбурек

мн. колбуреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид пита cо кори и праз, зелка или спанаќ завиткано во облик на круг.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадеа малку од мазникот, комадот и од колбурекот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи