а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колбас

мн. колбаси
Вид збор: Именка, машки род
Прехранбен производ приготвен од зачинето мелено или сечкано месо наполнето во животинско црево или друг вид обвивка.
Англиски: sausage Албански: salsiçe
Употреба: Гастрономија
Примери:
домашни колбаси
бели колбаси
пржени колбаси
Изведенки
1. колбасиште ср.
мн. колбасишта
аугм. и пејор.
2. колбавче ср.
мн. колбавчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи