а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колбасар

мн. колбасари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што прави или што продава колбаси.
Англиски: butcher Албански: salcicëbërës
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кај колбасарот висеа шунки и свински колбаси.
2. Тој што јаде многу колбаси.
Албански: salcicëngrënës
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи