а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колбасарница

мн. колбасарници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија во која се прават или се продаваат колбаси.
Англиски: sausage manufacture
Употреба: Гастрономија
Примери:
Мирисаат колбасите од колбасарницата на крајот од градот.
Изведенки
колбасница ж.
мн. колбасници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи