а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колај

Вид збор: Придавка
Ранг: 25900
(немен.) Што е лесен, што е без тешкотии.
Англиски: easy Турски: kolay
Употреба: Разговорно
Примери:
Колај живот.
Колај работа.
Изведенки
колај прил.
Пример: Колај ќе ја избистриме сета работа. Не ти се испушта колај власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК