а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колар

мн. колари
Вид збор: Именка, машки род
1. Занаетчија што прави и што поправа запрежни коли, кочии.
Англиски: carter Албански: karrocier
Примери:
Коларот ми ја поправи чезата.
2. Лице што превезува патници или стока со кочија.
Англиски: coachman Албански: karrocier
Примери:
Коларот се трудеше да го запре коњот.
Коларот ја потера кочијата на пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи