а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коларница

мн. коларници
Вид збор: Именка, женски род
1. Работилница во којашто се прават и се поправаат коли.
Албански: puntori karrocash
Примери:
Можеш ли да го стегнеш тркалово во твојата коларница?
2. Просторија за чување коли.
Англиски: garage Албански: vend për karroca
Примери:
Сите коли им стоеја во коларницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК