а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колаж

мн. колажи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9995
1. Техника во сликарството и фотографирањето што cе состои во редење и спојување парчиња од разновиден материјал.
Англиски: collage Албански: kolazh
Употреба: Ликовна уметност
2. Слика, композиција, уметничко дело создадено на овој начин.
Англиски: collage Албански: kolazh
Употреба: Уметност
Изведенки
колажен прид.
колажниот