а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колаен

колајниот
Вид збор: Придавка
Што е лесен, без тешкотии.
Англиски: easy Турски: kolay
Употреба: Разговорно
Примери:
Колајна работа.