а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колаборира

колаборираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 52140
Соработува предавнички со непријател.
Англиски: collaborator
Употреба: Политика
Примери:
Колаборирал со окупаторите.
Изведенки
колаборатор м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК