а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колаборационист

мн. колаборационисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23908
Соработник со окупаторските сили (во Втората светска војна).
Англиски: collaborator
Употреба: Историја
Изведенки
колаборатор м.
мн. колаборатори
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК