а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колабира

колабираат; колабирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Падне, паѓа во несвест, добие, добива напад на колапс.
Англиски: collapse
Употреба: Медицина
Примери:
Од жештините многумина од играчите колабираа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК