а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коктел

мн. коктели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10948
1. Мешан пијалак што се добива со мешање на две или повеќе состојки: алкохолни пијалаци, сок, млеко, јајца, шеќер и мраз.
Англиски: cocktail Албански: koktej
Употреба: Гастрономија
2. Свечен или пријателски прием на кој се стои и слободно се разговара, при што се служат пијалаци и ладни јадења.
Англиски: cocktail Албански: koktej
Примери:
Коктелот беше приреден во кабинетот на претседателот.
Одам на коктелот по повод промоцијата на новата песна.
3. Мешавина од многу нешта.
Англиски: mixture Албански: koktej, përzierje
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ништо не се разбира во овој коктел од разни јазици и наречја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК