а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коко

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 45911
1. (во детскиот говор) јајце
Англиски: egg Албански: vezë, vo
2. (во детскиот говор) јаболко, орев, бонбона и др.
Албански: koka
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК