а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокошкин

кокошкиниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29199
Што припаѓа на кокошка, што е од кокошка.
Англиски: chicken
Употреба: Земјоделство
Примери:
кокошкино месо, кокошкини јајца
Изрази
(мед.) Кокошкини гради - сплескување на градниот кош од двете страни cо испакнување напред на градната коска, најчесто како последица на рахитис.
(мед.) Кокошкино слепило - болест на мрежницата на окото, при што болниот не гледа ништо во самрак.