а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокошка

мн. кокошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1534
Домашна птица што се одгледува заради јајцата и месото.
Латински: Gallus domesticus Англиски: hen
Примери:
Кокошките дотрчаа до буништето и ги зарија клуновите.
Одеше напати и по камарите кај што си несеа кокошките јајца.
Изрази
Оди со кокошките да спие, легнува со кокошките - рано cи легнува.
Јал од кокошка нога - за човек што не знае да чува тајна.
(посл.) Гладна кокошка просо сонува - кога некој постојано зборува за тоа што го сака, што го посакува.