а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокошкар

мн. кокошкари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што краде кокошки; крадец на cитно.
Англиски: petty thief Албански: pulavjedhës
2. страшливец
Англиски: scaredy-cat Албански: frigacak
Изрази
Јастреб кокошкар (зоол.) - јастреб што се храни со кокошки и други cитни птици; Accipiter gentilis, Astur palumbarius.
Изведенки
кокошкарски прид.
кокошкарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи