а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокошарник

мн. кокошарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10404
1. Просторија, кафез за чување и одгледување кокошки.
Англиски: henhouse Албански: kotec, qymez
Употреба: Земјоделство
Примери:
Во малиот кокошарник имаше само еден млад петел.
2. мала, тесна куќа
Англиски: shed Албански: kotec, shpi e vogël
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Како ќе живеат во овој кокошарник?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК