а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокос

мн. кокоси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35198
1. Висока тропска палма, со крупен плод во вид на голем орев cо цврста, влакнеста кора, одвнатре со бела и тврда маса, исполнет со белузлава течност.
Латински: Cocos nucifera Англиски: coco Албански: kokos
Употреба: Ботаника
2. Плодот на кокосова палма, кокосов орев.
Англиски: coconut Албански: kokos
Употреба: Гастрономија
3. кокосово брашно
Албански: miell kokosi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Направив вкусен колач со кокос.