а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокосов

кокосови
Вид збор: Придавка
Ранг: 36233
Што се однесува на кокос, што се добива од кокос.
Англиски: coco Албански: kokosi
Употреба: Ботаника
Примери:
кокосова палма, кокосови лисја
кокосово дрво
Изрази
Кокосов орев - плод на кокосова палма.
Кокосово брашно - брашно добиено од внатрешната бела и тврда маса на плодот со стружење и сушење.
Кокосово млеко - белузлава течност што ја содржи кокосовиот орев.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК