а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокорачко

мн. кокорачковци
Вид збор: Именка, машки род
1. Оџарен човек, човек со ококорени очи.
Албански: i zgurdhulluar
Употреба: Разговорно
2. Надуен, дрзок човек.
Албански: njeri i vrazhdë
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК