а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокиче

мн. кокичиња
Вид збор: Именка, среден род
Првото пролетно цвеќе, со бели цветови во вид на ѕвонче.
Латински: Galanthus nivalis Англиски: snowdrop Албански: lulebore
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи