а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокетира

кокетираат; кокетирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 35704
1. Изрази, изразува стремеж, настојува да се допадне некому, да привлече нечие внимание.
Англиски: flirt Француски: coqueter Албански: koketon
Примери:
Момите враќајќи се од вода кокетираа со ергените.
2. Употреби, употребува нешто за да остави определен впечаток.
Англиски: flirt Француски: coqueter Албански: flirtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кокетира со определена политика.
Изведенки
кокетирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК