а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокетерија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Стремеж да се допадне некому, да се привлече нечие внимание, да се придобие нечија наклонетост; кокетирање, кокетство.
Примери:
Одговорите се безнадежни во кокетеријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи