а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокетен

кокетни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26842
1. Што привлекува внимание, убав, привлечен.
Англиски: coquettish Француски: coquet
Примери:
Таа беше јадра, кокетна, примамлива жена.
2. Што содржи или изразува стремеж да се допадне, да остави убав впечаток.
Англиски: coquettish
Примери:
кокетна насмевка, кокетно однесување
Изведенки
кокетно прил.
Пример: Жената кокетно го поздрави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК